Friday, December 13, 2019

Six from Schuylkill County Graduate to Become Pennsylvania State Troopers

Six new Pennsylvania State Troopers from Schuylkill County graduated from the Academy.

On Friday morning Commissioner Robert Evanchick announced that 104 cadets graduated from the State Police Academy in Hershey and have been assigned to troops across the commonwealth. The men and women represent the 157th graduating cadet class.

The ceremony at the Scottish Rite Cathedral marked the culmination of 28 weeks of classroom and physical training. Cadet Vincent R. Browning, of Dauphin County, spoke on behalf of the graduating class.

Six of those graduates were from Schuylkill County
  • Derek J. Flail - Assigned to Troop H, Lykens
  • Bret T. McGrath - Assigned to Troop L, Jonestown
  • Nathan R. Klinger - Assigned to Troop L, Reading
  • Zachary E. McDonald - Assigned to Troop L. Reading
  • Thomas W. Robin - Assigned to Troop L, Schuylkill Haven
  • Devin Heckman - Assigned to Troop H, Chambersburg

Five cadets received special awards and recognition at the ceremony:

The American Legion Award, presented to the most outstanding cadet in recognition of all-around academic, physical, ethical, and moral qualifications: Brian A. Moore, Clinton County
The Colonel Ronald L. Sharpe Award, presented to the cadet who most exemplifies the qualities of leadership: Brian A. Moore, Clinton County
The Colonel John K. Schafer Award, presented to the cadet who achieved the highest combined score on a series of physical skills tests: Matthew S. Haber, Lehigh County
The Commissioner Daniel F. Dunn Award, presented to the cadet who earned the highest level of academic achievement in the class: Stephen T. Schramm, Lycoming County
The Colonel Paul J. Chylak Award, presented to the cadet who demonstrated the highest proficiency in driver safety training: Michael B. Giacobbe, Wayne County
The Sergeant Charles B. Gesford Award, presented to the cadet who scored the highest on the department's pistol qualification course: Shawn M. Vigne, Cambria County



The full list of graduates and where they will be assigned

Troop A, Greensburg

Michael K. Burkholder of Somerset County
Scott Genser of Allegheny County
Robert V. Martin III of Indiana County
Nicholas M. Moore of Huntingdon County
Thomas M. Mortimer IV of Westmoreland County
Shawn M. Vigne of Cambria County

Troop B, Belle Vernon

Kevin R. Berkeybile of Allegheny County
Anthony M. Parente of Allegheny County
Kenneth W. Windows of Tioga County

Troop B, Pittsburgh

Michael Rosky of Westmoreland County
Eric M. Shrum Dunmyer of Beaver County

Troop B, Uniontown

Taylor M. Atkinson of Fayette County
David W. Fogle Jr. of Blair County
Michael A. Geoghegan of Monroe County
James T. Hanley of Westmoreland County
Johnathon M. Mosier of Bradford County
Jay A. Sandt of Northampton County

Troop B, Washington

Christopher L. Fox of Clarion County
Shawn P. Gorman of Susquehanna County
Stephen T. Schramm of Lycoming County

Troop B, Waynesburg

Joshua M. Cree of Fayette County
Matthew A. Treible of Carbon County

Troop C, Lewis Run

Louis L. Crawford of Crawford County


Troop C, Clearfield

Lindsey A. Thompson of Honolulu, Hawaii


Troop C, Lewis Run

Matthew D. Lindholm of Jefferson County
Michael J. Reese of Westmoreland County
Carlos R. Sanchez of Dauphin County
Eric B. Swartz of Monongalia County, West Virginia

Troop C, Punxsutawney

Dalton T. Granville of Clearfield County
Craig A. Hooven of Clearfield County

Troop D, Butler

Samantha L. James of Beaver County
Ethan A. Rensel of Butler County
Dustin A. Scheerbaum of Venango County

Troop E, Corry

Corey D. Schwab of Venango County


Troop E, Erie

Adam G. Black of Erie County
Andrew S. Forse of Allegheny County
Mihaly I. Kadar of Delaware County
Tory M. Nocera of Mercer County
Ian T. Ward of Indiana County

Troop E, Franklin

Justin L. Marvin of Venango County


Troop E, Girard

Jonathan Roberts of Erie County


Troop E, Meadville

Brock W. Nardozzi of Beaver County

Troop E, Warren

Rusty A. Surrena of Venango County


Troop F, Emporium

Oliver E. Barbour of Lycoming County
Justin A. Winner of Northumberland County

Troop F, Milton

Levi M. Eck of Lycoming County
James Gutierrez of Berks County
Matthew G. Mills Jr. of Clinton County

Troop F, Montoursville

Brian A. Moore of Clinton County


Troop H, Carlisle

Thomas B. Clark of Cumberland County
Lucas O. Dixon of Blair County
Yoon H. Jang of Monongalia County, West Virginia
Joshua D. Johnson of York County
Denardo W. McEachron of Monroe County

Troop H, Chambersburg

Dylan T. Chapman of Luzerne County
Michael E. Garbacik II of Luzerne County
Connor J. Graber of Fairfax County, Virginia
Daniel A. Gunnell of Fulton County
Devin M. Heckman of Franklin County
Tristan Q. Shoopack of Berks County
Daniel R. White of Bedford County
John R. Wickiser of Luzerne County

Troop H, Gettysburg

Michael Bivens of Adams County


Troop H, Harrisburg

Adam W. Beidler of Berks County
Vincent R. Browning of Dauphin County
Anna C. Desousa of Northampton County
Rene E. Rios of Berks County
Jessica L. Vybiral of Erie County

Troop H, Lykens

Derek J. Flail of Schuylkill County
Michael B. Giacobbe of Wayne County

Troop H, Newport

Brittany M. Barkell of Bradford County
Keith A. Gillam of Dauphin County
Alex J. Kaltenbach of Centre County
Tre' S. Nelson of Carbon County

Troop J, Avondale

Anthony R. Stoltzfus of Dauphin County
Devin T. Terwilliger of Middlesex County, New Jersey
Isaac A. Warren of Lancaster County

Troop J, Embreeville

Paul J. Fantasia Jr. of Chester County
Kyle R. Lewis of New Castle County, Delaware

Troop J, Lancaster

Kevin L. Lynch of Lehigh County
Edward A. Zema of Berks County

Troop J, York

Eric J. Dressler of York County
Shane R. Dressler of York County
Michael A. Reynolds of York County

Troop K, Media

William D. Corvese of Delaware County
Michael A. Dolan of Middlesex County, New Jersey
Henry Kim of Montgomery County
Jennifer R. Paullin of Centre County
Mario D. Solis of Jefferson County, New York
Jared P. Wendling of Chester County

Troop K, Philadelphia

John A. Stakeman Jr. of Atlantic County, New Jersey


Troop K, Skippack

James K. McGuire of Northampton County
Armond Pacentine of Lehigh County
Michael C. Soto Jr. of Northampton County
Matthew G. Taylor of Northampton County

Troop L, Jonestown

Matthew S. Haber of Lehigh County
Bret T. McGrath of Schuylkill County

Troop L, Reading

Nathan R. Klinger of Schuylkill County
Zachary E. McDonald of Schuylkill County

Troop L, Schuylkill Haven

Thomas W. Robin of Schuylkill County


Troop N, Fern Ridge

John B. Van Buren of Columbia County


Troop N, Stroudsburg

William C. Boerstler of Northampton County
Samantha N. Doherty of Monroe County
Jacob Z. Hammond of Lehigh County

Troop P, Laporte

Derek J. Martin of Luzerne County


Troop P, Towanda

Anh Q. Le of Luzerne County


Troop R, Blooming Grove

Alexander R. Carling of Lackawanna County
Megan L. Welsh of Pike County

Troop R, Gibson

Daniel A. Deleo of Lackawanna County

No comments:

Post a Comment